Perakendede müşteriye yakınlıkla nasıl fark yaratılır? A description of the entire page

IMG_5992

Mal veya hizmet sunan firmaların günümüzde tercih edilen olmak için her zaman müşteriye yakın olmaları oldukça önemli. Bu yakınlık aslında hem maddi olarak hem de manevi anlamda gerçekleşmeli.

Özellikle insanların bilgiye bu kadar kolay ulaştığı her hangi bir ürün veya hizmetin muadilinin çok fazla olduğu günümüzde bir ürün için market rafları arasından kolayca sıyrılabilmesi ve alıcının gözüne çarpması çok önemli.

Araştırmalar gösteriyor ki bunu sağlayan sadece renkli bir paket veya şık bir tasarım değil; müşteri için o ürünü gördüğünde geçmiş hafızasında oluşturduğu bir görsel ile bağlantı kurmasıdır aynı zamanda. Müşterinin herhangi bir zamanda gördüğü bilboard’da veya TV radyo reklamlarında bilinçaltına işlenen subliminal efektler market rafları üzerinde ürünü görünce o ürüne yönelik davranışını etkileyip fark etmesini sağlıyor. Bu durum ürün ile alıcısı arasında manevi bir yakınlık oluştuğunu gösterir.  Bu ürünlerin sayıca hem reklam anlamında hem de her noktada ulaşılabilir olması bu durumu körüklüyor.

Hizmet sunan firmaların ise sıklıkla franchise modeller tercih etmesi ve müşteriye her anlamda her yerde yakın olmaya çalışması onlara “bakın burada da yanınızdayız” imajı veriyor.

AYNI MARKA BİR AVM’DE  7 LOKASYONDA NEDEN YER ALIR?

Bu konuyla ilgili Kuveyt’te rastladığım bir örneği paylaşmak isterim. Dünyanın en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan Avenue Mall’da ünlü bir kahve zinciri tam 7 adet farklı lokasyonda yer alıyordu. Burada amaç tabiî ki sadece diğer zincirler girmeden stratejik lokasyonları kapatarak pastadan en yüksek payı götürmek değil. Aynı zamanda AVM içinde gezen birisinin canı kahve çektiğinde nereye baksa kendi markasını görmesini sağlayıp marka bilinirliliğini artırmak temel amaç. Aynı markanın ürünleri böylelikle perakende satış olarak da birçok süpermarkette satıldığı için market rafları üstünde yerini aldığında tercih sebebi de olmasını sağlıyor.

Discount mağazalar için de aynı fikri düşünebiliriz. Sayıca çok olmak onların en büyük avantajları olduğundan müşteriye daima yakın oluyorlar. Bu yüzden de özellikle düşük maliyetler ile kurumsal kimliklerini yansıtacak şekilde yerine göre metal raf sistemleri, hatta plastik raf bile kullanıp mağaza içerisinde sattıkları ürünleri  aynı zamanda sayıca çok yüklü şekilde aldıklarından maliyetlerini iyice düşürüyorlar.

MÜŞTERİYE YAKINLIK MI, ŞIK TASARIM MI?

Müşteriye en ucuz ürünü onlara en yakın lokasyonda sundukları içinde rakiplerinden önde olma fırsatı yakalıyorlar. Kimi supermarketler ise şık tasarımlarla mağaza içerisinde farklı şekillerde dizayn ettikleri metal raf sistemleri veya ahşap dekorasyonlar ile diğer rakiplerinde de satılan aynı markalı aynı ürünü daha yüksek bir fiyata bile sattıkları halde müşteriyi mağazanın içinde havalı hissettirerek markası ile manevi bağ kurduruyorlar.

Tüm bu saydığımız unsurlar müşteriye hem maddi hem manevi anlamda yakın olmanın perakende anlamında bazı örnekleri aslında; ama bir gerçek var ki firmalar ister ucuz ister pahalı olsun bir şekilde kendi markasını yaratmalı, ürün satıyor ise market rafları arasında hizmet ise diğer rakiplerinin önünde kendilerini ön plana çıkarıyor olmalı…

Mihraç Tolga Yıldız

About Mihraç Tolga Yıldız:

Adı soyadı :Mihraç Tolga YILDIZ
Görevi : Kurumsal Müşteriler Yöneticisi / Head of Corporate Sales
Son mezun olduğu okul ve bölümü: Uludağ Üni. İşletme Yük. Lisans
İş telefonu :+90 224 280 00 00
E-mail : tolgayildiz@ucge.com
Facebook profil : N/A
Twitter profil : @mtolgayildiz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica