Marka Konumlamanın Önemi A description of the entire page

sonrak

Perakende sektörünün geçmişiyle bugünü karşılaştırdığımızda oldukça rekabetçi bir yapıya doğru gittiğini gözlemliyoruz. Tüketicilerin yapısını incelediğimizde de algılarını gitgide daha fazla efektif kullandıklarını, satın alma süreçlerinde daha etkin rol oynattıklarını görebiliyoruz. Tüketicilerine doğrudan her seviyede ve her türlü algılarını hesaba katarak dokunanlar kazanan perakendeciler oluyor.

Örnek olarak lüks mağazaları ele aldığımızda marka değerlerini yükseltmek, koruyabilmek daha doğrusu yüksek fiyatlı ürünlerini alma konusunda müşterilerini ikna etmek için mağazalarda farklı ambiyanslar yaratmak adına, estetik dekorasyonlar, ses sistemleri, ekranlar, kokular ve markalarının üzerine oynayan çeşitli temalar kullanıyorlar. Müşterilerinde mağaza içerisindeki hareketleri herhangi bir plana bağlı olmadığından direkt etkilenmekte ve kendileriyle doğrudan temas kurularak duygusal iletişim ile marka-müşteri bağının kurulmasına katkıda bulunuyorlar.

Günümüzdeki sanal dünyayı incelediğimizde sosyal medya aracılığıyla da tüketiciler markalara daha yakın his içinde oluyor ve kendilerine iletilen mesajlar aracılığıyla özel olduklarını hissediyorlar. Örneğin @Lacoste_tr’yi takip eden bir müşteri bunu çok yakın hissediyor.

Mağazada edindiği tecrübeleri gibi, twitter hesaplarının moda heyecanını yakalaması ve bunun gibi daha birçok şeyi fark etmeniz kaçınılmaz. Böylelikle müşteri ile iletişim sadece mağazada yakalanmıyor,sürekliliği sağlanıp bütünleşme yaşanıyor.

Hatta firmalar kamuoyunun önünde olan markalarına imaj olarak yakın olduklarını düşündükleri celebrity dediğimiz şöhretli insanlarla anlaşarak reklami broşür vs etkinliklerle tüketicilerle bu kişilerin arasındaki iletişimlerden yararlanarak markalarını da bu bağa katıyor.

Peki ya markalar bunları nasıl sağlıyor? Birçok firma “markalarını pozisyonlandırmak” için profesyonel destekler alıp sadece dekorasyon değil kendilerine her anlamda destek veren firmalarla çalışıyor. Pazarda bu şekilde ihtiyaç olduğunu gören yıllarını bu işe adamış başarılı girişimciler bilgilerini danışmanlık firmaları kurarak planlı bir süreç izleyerek önemli markalar yaratıyorlar. Hem ülkemizde hem de yurtdışında artan bu tarz profesyonel firmalarla çalışma isteği firmaları bir üst seviyeye çıkararak onlara kurumsal bakış açısı kazandırıyor ve adımlarını doğru atarak hedeflerine ulaşma şansı vererek firmalarda yaratıcılığı teşvik ediyor; mağazalarına ilham verici kaynaklara odaklanmaya devam etmelerini sağlıyor.

MÜŞTERİNİZİ KENDİNİZE BAĞLAYIN

Bunun perakende için anlamı perakendecilerin müşteriyle gerçek anlamda kendilerine bağlamaya ihtiyaçları olduğudur. Bunu yukarda bahsini yaptığımız gibi profesyonel danışmanlarla yapan firmaların yanı sıra normal müşteri ilişkileri yönetimine de ekleyen firmalar var. Her firma tabii ki pahalı mağaza teknolojilerine sahip olmak zorunda değil, küçük şeylerle de, örneğin düzenli müşterilerin siparişlerini hatırlamak veya sempatik personelle müşterisini memnun etmek gibi küçük dokunuşlarla marka değerini artırabilir.

UNUTULMAMASI GEREKENLER

Bu durumda mağaza sahiplerinin ilk etapta sorgulaması gereken noktaları sıralayabiliriz:

Mağazanız müşteriyi nasıl karşılıyor? İçeriğinde markanıza özel bir şeyler var mı? Ya da müşteri içeri girdiğinde etraftaki görseller ne durumda? Cazip ve ilginçler mi? Müşterilerinizi etkilemek için nasıl bir ‘kanca’ kullanabilirsiniz? Sezona uygun mu ya da promosyonların bilgisi yeterince algılanabiliyor mu?

Bu durumda mağazanın içine ne koyabileceğimizi iyi değerlendirip müşterilerimizi şaşırtmamız gerekiyor. Ekstra yollar göstererek belki onları şaşırtmamız gerekiyor. Gerçekten bunu yapan mağaza mutlu ve sadık müşterilere sahip olacaktır.

 

Mihraç Tolga Yıldız

About Mihraç Tolga Yıldız:

Adı soyadı :Mihraç Tolga YILDIZ
Görevi : Kurumsal Müşteriler Yöneticisi / Head of Corporate Sales
Son mezun olduğu okul ve bölümü: Uludağ Üni. İşletme Yük. Lisans
İş telefonu :+90 224 280 00 00
E-mail : tolgayildiz@ucge.com
Facebook profil : N/A
Twitter profil : @mtolgayildiz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica