İyi bir raf sistemi market arabasını nasıl doldurur? A description of the entire page

icerik1

Tüketiciler hangi ürünü satın alacaklarına genellikle marketlerde karar veriyor. Ürünün başarısında kullanılan malzemenin kalitesi, üretim, marka ve pazarlama gücünün öneminin yanı sıra tedarik zincirinin son noktası olan marketlere çok iş düşüyor. Yani ürünün teşhiri birçok şeyden önde geliyor.

1990’lı yılların öncesine baktığımızda aslında bu “teşhir” konusunun önemi perakendeciler tarafından çok fazla algılanmış değildi. O yıllarda ülkemizde “süpermarket” sistemi de yaygın olmadığından almak istediğimiz ürünü mahallemizdeki bakkala gidip söylerdik, o da bize raftan verirdi. O yıllardan günümüze yaklaşık 20 yıl geçti ve alışveriş modelleri artık eskisi gibi olmadığını görüyoruz. Her türlü ihtiyacımız için genellikle AVM ve süpermarketlere gidiyoruz ve artık ürün çeşitleri oldukça fazla. Aradığımız her ürünün en az 5 çeşidini raflarda bulabiliyoruz. Markete girdiğimiz anda market raflarında sergilenmiş yüzlerce ürün karşılıyor bizi.

ÇARPRAZ SATIŞI ARTIRMANIN İNCELİĞİ

Aslında ihtiyacımız olan, satın almayı düşündüğümüz birkaç şeyi, birdenbire unutuyoruz. Vaktimiz de varsa, başlıyoruz market koridorlarında gezinmeye ve raf sistemleri üzerindeki ürünleri incelemeye. Sonra kasa bölümüne geldiğimizde fark ediyoruz ki ihtiyacımız olan ürünlerin dışında birçok şey almışız. Bunun yaşanmasında çelik raf sistemlerinin dizaynı, şıklığı ve mağaza içinde doğru ürünlerin doğru yerlere yerleştirilmesinin çok büyük önemi var. Öyle ki, yaptığınız alışverişin büyük kısmında etkilidir. Birbirini tamamlayıcı ürünlerin raf üzerinde birbirine yakın yerlere koyulması çapraz satışı her zaman için arttırır.

Bunun yanında bazı ürünleri ön plana çıkartmak da o ürünün satışını arttırıcı etkenlerin arasında. Bu ürün, tanıtımı yapılan piyasaya yeni sürülmüş bir ürün olabilir, indirime girmiş kampanyalı ürün olabilir ya da amaç sadece o ürünün sunumunu farklılaştırmak olabilir.

RAF MODELİ İLE ÜRÜNÜ NASIL FARKLILAŞTIRIRSIN?

Bu ürünün mağazadaki teşhiri diğer ürünlerden farklı olmalıdır. Bu farklılığı ortaya çıkarmada market raf modelleri çok önemli. Bu raf modeli marketteki diğer standart raflardan tasarım olarak farklı olmalı, ürünü yansıtmalı ve karşıdan bakıldığında dikkat çekmelidir. Bunun için raf sistemi üzerinde farklı bir ışıklandırma sistemi, ya da satış destekleme ürünleri kullanılabilir. Ve bunun gibi yapılacak birçok farklı çalışmadan bahsetmek mümkün.

Bununla ilgili küçük bir örnek vermek istiyorum. Geçtiğimiz günlerde Ankara’da Beğendik mağazasında bahsettiğim “yaratıcı teşhir” konusuna çok güzel bir örnek gördüm. Normalde standart raf üzerinde sergileyebilecekleri beş litrelik suları koridorun orta kısmına bir su kuyusu heykeli koyarak suları bunun üzerine sıralamışlar. Hem görüntü olarak çok estetik hem de farklılığı yakalayan bir çalışma olmuş. Aynı zamanda tüketicide “taze” hissi uyandırıyor.

Aslında hemen hemen bütün perakendeciler bu değişimin farkında ve buna ayak uydurmaya çalışıyor. Yakın gelecekte iyi örnekler arttıkça daha da yaygınlaşacağını hep birlikte göreceğiz. Bunu en iyi kasa bölümüne geldiğimizde market arabamızın doluluğundan anlayabiliriz.

Gamze Oruç

About Gamze Oruç:

Adı soyadı :Gamze ORUÇ
Görevi :Satış & Pazarlama Uzmanı - Sales & Marketing Specialist
Son mezun olduğu okul ve bölümü: Celal Bayar Üniversitesi - Uluslararası Ticaret
İş telefonu : 0 224 280 00 00
E-mail : gamzeoruc@ucge.com
Facebook profil : https://www.facebook.com/gamze.oruc.5
Twitter profil : @gamze_oruc

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica