İşe alımda mülakatın dört boyutu A description of the entire page

Bir kişiyi işe seçmek… Mülakat esnası düğüm noktası. Hele ki birebir görüşme yapıyorsanız, diğerleri tarafından bu da mı seçilir? İki gün sonra gider, durmaz uğultularını duymaya hazırlıklı olmalısınız.

Bir sürü kişilik envanterleri falan falan; onlarca faktörden kişiliği analiz etmeye çalışırsınız. Diğer mülakat yapanlar ya da bizzat siz, “ben bu testteki sonuç gibi düşünmüyorum” ikilemi yaşar durursunuz.

Kişiyi aslıda dört boyutta değerlendiriyoruz. Önemli olan ne istediğimiz ve nasıl soracağımız? Asıl önemli olan fazlaca uzatmadan adayı konuşturabileceğimiz doğru soruları, doğru zamanda sormak.

DÖRT AŞAMADA ADAYI TANIMA

Mülakat esnasında adayı dört boyutta tanımak mümkün.

Birinci boyu, işin görünen tarafı. Aynada görünen yüzü. Yazılı ya da ispatı açık olan bölümü. Eğitim, deneyim, önceki çalıştığı yerler gibi işin kağıt üzerinde yazılı olan kısmı.

İkinci boyut kişilik özellikleri. Kişinin eğitimi sırasında, önceki kariyerinde neler yaptığını, ne gibi davranış özelliklerini kapsar. Geçmişteki kariyer, eğitim hayatı ile alakalı somut örnekler istenmeli.

Üçüncü boyut, kişinin değerlerini ve inançları ile ilgili. Göstermiş olduğu davranışsal durumu neden gösterdi? Olaylarının ve adayın tepkilerinin iç yüzünün öğrenildiği boyuttur. Örnek olaylarla nedenli sorular sorulup, problemi ya da durumu nasıl çözeceği ile alakalı bilgiler alınmalı.

Dördüncü boyut, aday yoğun stres altındayken, kriz durumundayken ya da baskı altındayken ne şekilde davranıyor? Kişinin karanlık bölgesidir. Adayın durumu ile ilgili en zor karar verilen bölümdür. Çünkü mülakat stresi ve heyecanı denen bir gerçek var. Mülakatta rahatlatarak, iş konuları ile alakalı küçük baskılar da kurarak adayın tepkileri gözlemlenmeli. Burada mülakatı yapanın profesyonelliği çok önemli. Eğer dengeyi ayarlayamazsa karşısındaki kişiyi kırabilir. İstenmeyen sonuçlar elde edilebilir, çok iyi bir aday kaçabilir.

Şunu unutmamak lazım ki aday da işi seçiyor. Tüm mülakat seyri bu temele göre yapılmalı, insani değerler asla göz ardı edilmemeli.

Muhakkak adayların kendi kendilerini değerlendirmelerini isteyin. Kendilerini nasıl ifade ettikleri sizin düşündüklerinize yepyeni şeyler katabilir.

ADAYI SEÇERKEN EN KRİTİK KARAR

Hangi pozisyon için hangi yeterlilikte aday aradığımız hiç önemli değil. Adaylar içerisinden seçme sırası geldiğinde yaptıkları işi seven insanları aramıza katmalıyız. Başarılı olmanın anahtarı bir işi sevmekte saklı. Para kazanmaktan önceki önceliği çalışma huzuru ile mutlu çalışan olmayı tercih edenler uzunca yıllar bizimle çalışabilir. Diğerleri zorunlu oldukları için çalışanlar. Durdukları yerde sayarlar. İstenildiği kadar gelişim planı yapılsın, eğitimlere dahil edilsin, işi sevmezse olmaz. Durduğu yerde saymaya devam edecektir.

ADAYLARA TÜYOLAR…

Mülakatçı ince eleyip sık dokuyacak burada bir sıkıntı yok. Peki ya aday, aday neler yapacak ki işi kapacak. Size İK’cı penceresinden ufak tüyolar vermek isterim.

Mümkünse yalnız gelin: Mülakat heyecanınızı yenmek için görüşme yerine bir yakınınızla gelmeyi tercih edebilirisiniz. Bunda bir sıkıntı yok. Ancak yakınınızla girdiğiniz diyaloglar gözlemleniyor, dikkat edin. Onlardan alacağınız bir komut ya da talimat işi kazanmanızı engelleyebilir.

Zamanında gelin: Onbeş yirmi dakika önce orada bulunmanız, zamanı doğru yönettiğinizi gösterir iyi bir imaj tüyosu verir. Özellikle sanayi bölgelerinde kurumsal firmalar CV’niz haricinde kendi başvuru formlarını da doldurtacaklardır. Bunun için size verilen görüşme saatinden önce orda olun.

Giyim: Çok detaya girmenize gerek yok. Titiz ve temizliğinizi gösterir kıyafetler tercih etmeniz yeterli. Burada asıl önemli olan abartılardan uzak durmak. Giydiğiniz renk çok önemli. Soluk renklerden daha çok canlı renkler tercih etmeniz hem kendinizi iyi hissetmenizi sağlar, hem de ikna edebilirliliğinizi güçlendirir.

Göz temasından çekinmeyin: Bazı adaylar görüşme esnasından gözlerini kaçırarak kendilerini daha rahat ifade edebildiklerini düşünürler. Bilenen ama ısrarla yapılan hataların ilk sırasında yer alır. Yüz bir bütündür. Kelimelerinizle gözleriniz aynı şeyi söylemeli. Göz teması karşı tarafından iki kaşının arasına bakılarak kurulmalıdır.

Beden Dili: Beden dilinin nasıl olması gerektiği, kabul edilebilirliğinizi arttırmak için hangi beden dili hareketlerinin cazip olacağı ile ilgili bir sürü şey okumuş olabilirsiniz. Onları unutun ve doğal olun. Aksi takdirde sadece heyecanınız artar, zaten bunu da karşı taraf beden dilinizden anlar.

İkram: Sizin için hazırlanmış bir tuzak gibi görünmesin. Eğer mülakat öncesinde size çay, kahve ya da su ikramı ile ilgili bir teklif geldiyse kabul edebilirsiniz. Ancak mülakat ortasında gelen teklifi geri çevirmeniz ile ciddiyetinizi yansıtabilirsiniz.

Dinlemek önemli: Sizinle görüşmeyi yapan kişinin sorularını dikkatlice dinleyin. Kendisi sizi bazı sorularıyla yanıltma yoluna gidebilir. Tez canlılık yaparak sözünü kesmeniz, yalnış cevaplar verme olasılığınızı arttırır.

Doğal olun-içten olun-espri yapın: Siz eğer işe kabul edilirseniz kariyer hayatınıza bundan böyle burada devam edeceğinizi düşünün. İçten gelen cevaplarla kendiniz gibi davranın. Eğer yerinde ve ölçülü olacaksa espri yapmaktan da çekinmeyin.

Geçen yıl AIESEC’in mülakatlarına davet edildim. Seve seve kabul ettim. Mülakatı yapan pırıl pırıl gençlerin tavırları o kadar profesyoneldi ki, umudum arttı. Farklarını fark etmişler, farkındalık yaratmışlardı. Hepimizi içlerine çektiler. Yurtdışına çıkacak arkadaşları hem dil mülakatlarını hem de davranışsal yeterliliklerini çok güzel tespit ettiler. Doğru soru sorma şifresini çözmüş gibiydiler. Çok doğru adayları doğru ülkelere seçtiler. Her birini bir gün liderlik koltuklarında görmeyi umut ediyor, sevgilerimi sunuyorum.

Esra İlgün

About Esra İlgün:

Adı soyadı :Esra İlgün
Görevi : İnsan Kaynakları Uzmanı - (Human Resources Specialist)
Son mezun olduğu okul ve bölümü: Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler - Yalova Üniversitesi İnsan Kaynakları ve Çalışma İlişkileri Yüksek Lisans (devam)
İş telefonu : 0 224 280 00 00
E-mail : esrailgun@ucge.com
Facebook profil : facebook.com/esra.butcuilgun
Twitter profil : @EsraEsrlgn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica