İş Hayatında Başarının Sırrı “Takım Olmak” A description of the entire page

oladz

Bilgi ve rekabet çağında başarılı olmak için iyi bir takım olmak gerekiyor. Bireysel başarılar artık şirketleri ileri taşımıyor.

İnsan Kaynakları profesyonelleri olarak işe alım süreçlerindeki hedefimiz görev aldığımız kurum için doğru adayları tercih etmek ve bu adayları kadromuzda tutmaya çalışmaktır.

İşe aldığımız bu adaylardan, firmanın varlığını ortaya koyduğu amaç ve hedefleri doğrultusunda çalışmalarını isterken, tek başlarına büyük işler yapmasını ve firmayı başarıdan başarıya taşımasını beklememiz sadece hayal. Fakat başarı için de nitelikli çalışanlara ihtiyacı olduğu yadsınamaz bir gerçek. Ayrıca insan sermayesi yeterli değilse şirket ne kadar maddi kaynağa sahip olursa olsun, nitelikli insan kaynağı yoksa başarılı olması da çok zor.

İnsan kaynakları kimliği ile konuya baktığımızda, işe alım süreçlerinde yıllardır savunulan “Doğru işe, doğru aday” hipotezinden sonra, yeni görüşün “Takıma doğru adayı dahil et” olması gerektiğini düşünüyorum.

Profesyonel bakış açısıyla burada yapılması gerekenin takıma dâhil edilecek bireysel yeteneklerin analizinin mutlaka yapılması yönünde olmakla birlikte, uygun bulunan adayların karakteristik analizinin firma ve ekip için uygunluğunun mutlaka dikkate alınması yönünde olacaktır. Bu bağlamda öncelikle firmaların takım çalışması ile yürüttüğü işler için takımları analiz etmeleri ve takıma dâhil edilecek aday tercihlerini bu yönde yapmaları gerektiğini düşünüyorum. Başarıyı belirleyen en önemli faktörlerden birinin de takım olabilmekten geçtiğine inanıyorum.

Üzerinde durduğumuz konuya bir örnek verecek olursak;

Futbol camiasında hepimiz karşılaşmışızdır, astronomik rakamlarla tek tek transfer edilen yıldız oyunculardan takım kurulur. Hedefler bellidir şampiyonluklar, kupalar ve başarı. Ama beklenen olmaz, takım kötü gider suçlu/suçlular aranmaya başlanır. Teknik direktör gönderilir, birkaç yıldız oyuncu kadro dışı bırakılır, fakat beklenen başarı bir türlü gelmez. Diğer tarafta yıldız oyuncularla süslenmiş takımın yarısı değerindeki takımların onlardan daha başarılı olduklarına futbolu biraz takip ediyorsak mutlaka şahit olmuşuzdur. Her ne kadar futbol takımlarının başarısı, oyuncu kalitesiyle doğru orantılı olsa da bir amaç birliğine ve bir takım ruhuna sahip olunmazsa yani takım olamamışsanız başarılı olmanızda o denli zordur.

Peki iyi bir takım nasıl olmalı?

 • Öncelikler her takımın başında oyuncuları ortak hedefe yönlendirecek etkili bir lider gerekir. Doğru liderler olmadığında hedeften sapmalar olur ya da takımda lider olmadığında liderlik yarışı başlayacağından takım ruhunu yakalamak zor olur.
 • İyi bir takım sadece iyi oyuncularla değil, onları birbirine bağlayan görünmez bağlarla oluşur ve mutlaka oyuncuları bağlayacak bir amaç gerekir.
 • Takım ruhunun oluşmasındaki altın kural “ben” yoktur “biz” vardır. Biz mantalitesinde hareket etmek takım ruhunun en önemli kuralıdır. Böylece ortaya çıkarılan iş benim değil, bizim ürünümüz olacaktır.
 • Takım üyelerinin hiç biri aynı değildir ve olamaz, bunun için takım üyelerine hedefleri anlatılmalı, bu hedefler çerçevesinde sonuca katkıları adaletli olarak ödüllendirilmelidir.
 • Takım üyeleri başarıdaki payları kadar başarısızlıklarda da aynı derecede payları olduğunu bilmeli ve bu başarısızlıklarda suçlu aramaktansa suçu paylaşmayı üstlenebilmelidir.
 • Ekip üyeleri kendi performansları kadar diğer oyuncuların performanslarından sorumlu olmalıdırlar ki, yardımlaşma içgüdüleri güçlensin.
 • Takım olmak için aynı amaca hizmet etmek yetmez, tüm takım üyelerinin aynı duyguları paylaşması, takımdaki her oyuncunun üstlendiği rolü benimsemesi ve takımın amacı çerçevesinde yeteneklerini sergilemesi gerekir.
 • Takım ruhu, üyelerin egolarını ikinci plana atıp takımın başarısı için mücadele etmesiyle elde edilir. Takım üyelerinin, aynı zamanda hem birey olmaları hem de takımlarıyla tek vücut olmaları gerekir. Takım olmak demek, aynı değerleri paylaşıp ortak bir hedefe kilitlenmek demektir.

İş hayatında takım olma üzerine altını çizerek vurgulamak istediğim, iş dünyası içerisinde yönetici ya da insan kaynakları tarafında yer alıyorsanız, işe alımlarda adayın takıma uyumu, performans değerlendirmelerinde çalışanlarınızın takıma katkısının değerlendirilmesi gerektiğidir. Ayrıca kurumların takım çalışmasını ve şeffaf iletişimi desteklemesi gerektiğini düşünüyorum.

Bilgi ve rekabet çağında kurumların performansını takımların performansı belirliyorken, rakiplere karşı avantaj elde etmek için bu konu üzerinde planlı bir yaklaşım ve disiplinli bir uygulama gerekliliği ortaya çıkıyor.

Takım olmanın avantajlarına bakacak olursak;

 • Takım üyeleri, iş birliği içinde olmanın vereceği güç ile ortaya yaratıcı fikirler çıkaracaktır. Bir takımda iletişimin karşılıklı olması nedeniyle, beyin fırtınası ile öneriler üzerine yeni fikirler eklenerek daha iyi işlerin ortaya çıkmasını sağlar.
 • Takım üyeleri ne yapacağını bilirse mevcut işler ekip olarak daha kısa sürede halledilecektir.
 • Takım olmanın verdiği moralle üyeler daha pozitif düşünecek, böylece daha inovatif düşünüp daha yenilikçi fikirler ortaya çıkaracaktır.
 • Takım olmak demek hem sosyal açıdan hem mevcut işten destek demektir. Böylece bir işe girişirken ekip desteği olduğunu bilip ona göre düşünür.
 • Yapılacak işler için kısa sürede planlama ve çalışmalar başlayabilir.

Bu avantajları elde etmek için firmaların, kurumsal teşvik sistemleri de takım performansını artırıcı şekilde yapılandırılmalıdır. Bu açıdan takım ödüllerinin ağırlığı kişisel ödüllere göre daha fazla olmalıdır. Kişilerin farklı takımlarda farklı roller alabilmelerini teşvik etmek gerekirken kişisel ödüllendirmede ağırlığın yetkinliklerin geliştirilmesine verilmesi gerekir.

“Doğru işe doğru adayı almak mı?

         Takıma doğru adayı katmak mıdır asıl olan!”

                                          İŞTE bütün mesele bu….

Barış ARAS

About Barış ARAS:

Adı soyadı :Barış ARAS
Görevi : İnsan Kaynakları Uzmanı/ Human Resources Specialist
Son mezun olduğu okul ve bölümü: Yalova Üniversitesi / İnsan Kaynakları ve Çalışma ilişkileri Yüksek Lisans
İş telefonu : 0 224 280 00 00
E-mail : barisaras@ucge.com
Facebook profil : barisaras1978@hotmail.com
Twitter profil : @barisaras1978

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica