Bir Eğitimden En Çok Fayda Nasıl Sağlanır? A description of the entire page

Eğitim ile ilgili birçok tanımlama yapılmasına rağmen, bana göre kilit kelime “bilgi”. Tabii bilmek fiilinden türeyen bilginin lebi derya olduğunu varsayarsak, “neyi bilmemiz gerekli, neyi bilmeleri gerekli?” sorularına cevap aranmalı.  Bir iktisat kuralı olan ihtiyaçların sınırsız olması, bilgi içinde de geçerli.

İHTİYAÇLAR DOĞRU BELİRLENMELİ

İnternet, kitaplar ile bilgiye ulaşmak günümüzde çok kolay. Ayrıca yaşamın içerisinde de bilgi edinirsiniz. Tamamen size özgüdür ve tercih yaparsınız. Bu aşamada beynimizde yer açar ve bildiğinizi kaydederseniz. Peki gerçekten buna ihtiyacınız var mı? Bir neden-sonuç ilişkisi kurmalısınız. Edindiğiniz bilgiyi nerede ve ne zaman kullanabileceğinizi kestirmelisiniz. Bilgiyi aldığınızda kendi yaşam algınız ve deneyimlerinizin içerisinde yeni bir kapı açar veya açmazsınız. Açılamayan her kapı hayatınızda irili ufaklı gelgitlere sebep olabilir.

ÖĞRENMEYE İSTEK DUYULMALI

Aldığınız bilginin daha önce bildiklerinizle olan benzerliği veya farklılığı üzerine hiç farkında olmadan yorumlar yapar, hoşunuza gidenleri kabul eder, hoşunuza gitmeyenleri elersiniz.Seçtiğiniz ve kabul ettiğiniz bilgiler ile kendinizde yepyeni farkındalıklar yaratırsınız.Yeni farkındalığınızla yaşamış olduklarınızı değerlendirirsiniz ve deneyimlerinizi artık bambaşka bir pencereden görürsünüz. Bu gerçekten harikadır. Bu farkındalık sizi bir süreliğine çok çok mutlu eder. Ancak insan beyni alışkanlıklarına sıklıkla geri dönen bir yapıya sahiptir. Önceden alışmış olduğu hakimiyet alanını korumak için sizi  ısrarla geriye götürmeye uğraşır. İşte bu noktada, eğitim alanın bilinçli çabası devreye girmek zorundadır. Öğrenmeye istek, öğrenmeye açlık duygusu “istek” duygunuzu da güçlendirecektir.

BİLGİYİ YAŞAM BİÇİMİNE DÖNÜŞTÜRMEK

Aynı eğitimleri almak, defalarca aynı şeyi öğrenmek ve bunu sürekli kılmak değil önemli olan. Edinilen bilginin alışkanlık ve yaşam biçimi olana dek sürdürmek için ısrarlı ve bilinçli bir çaba sarf etmek gerekir. Çoğu insana alışkanlıklarını değiştirmek zor geldiği için vazgeçer.  Aslında öğrendiklerimizi günlük rutininin içine tam anlamıyla yerleştirsek ve belli bir süre ısrarla üzerine gidersek yeni bir yaşama biçimi edinecek ve onu alışkanlık haline getirmiş olacağız.

Bu noktada hiçbir eğitmen size istediğiniz alışkanlığı sizin için sağlayamaz, sizin yerinize günlük yaşamınız içerisine müdahale edemez. Yapmanız gereken tek şey, yeni olana, alışılmadık olana şans tanımak. Önemli olan hatırlamak. Bunun için çok basit materyallerden faydalanabiliriz. Aynalar, duvarlar, cep telefonumuz, bilgisayarımız, ajandamız, çantamız, belki de evdeki terliğimizin içi J

Elimizin altındaki teknolojiye aklımızı teslim etmektense, bilgilerimizin sürekliliği için de kullanabiliriz.

Esra İlgün

About Esra İlgün:

Adı soyadı :Esra İlgün
Görevi : İnsan Kaynakları Uzmanı - (Human Resources Specialist)
Son mezun olduğu okul ve bölümü: Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler - Yalova Üniversitesi İnsan Kaynakları ve Çalışma İlişkileri Yüksek Lisans (devam)
İş telefonu : 0 224 280 00 00
E-mail : esrailgun@ucge.com
Facebook profil : facebook.com/esra.butcuilgun
Twitter profil : @EsraEsrlgn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica