Aydınlatma ile mağazada nasıl heyecan yaratırsınız? A description of the entire page

verc1

Mağazalarda teşhir edilen ürünleri en iyi şekilde müşteriye sunmak, marka imajını doğru bir biçimde yansıtmak adına “aydınlatma” uygulamaları çok büyük önem arzediyor. Doğru aydınlatma markayı öne çıkarır, ürüne değer katar, görselliği artırır, alışverişe odaklılık sağlar. Doğru aydınlatmanın insanların satın alma davranışlarında önemli ölçüde artış sağladığı gözlemlenmiştir. Mağazada uygulanacak olan aydınlatmanın amacı insanları mağazaya yönlendirme, ilgi çekme, ürün görünümlerine yansıyacak olan kolaylık, marka imajına yönelik katacağı değerdir. Günümüzde birçok marka aydınlatma elemanları ile çok farklı uygulamalar yapıyorlar; mevsimsel mağaza değişim teşhir sistemi içerisinde aydınlatmayı doğru bir şekilde ürüne odaklandırıp değer katıyorlar. Aydınlatma ilk mağaza kurulumunda mimari ekibin kontrolünde olsa da “görsel ekipte” doğru aydınlatma için görev yapmalı. Mağaza aydınlatmaları mağazaların ya da teşhir edilecek ürünlerin tipine göre farklılık gösterir. Hipermarket, marka mağaza, indirimli ürün mağazaları gibi mağaza çeşitlerine göre aydınlatmaların şekli, rengi, tipi, lux değerleri, ekonomisi değişiklik gösterir.

MAĞAZAYA KİMLİK KATAN İKİ AYDINLATMA

Mağazalarda uygulanacak aydınlatmaları “Genel Aydınlatma” ve “Spesifik Aydınlatma” olarak iki kısma ayırmakta fayda var. “Genel Aydınlatma” mağaza için gerekli olan aydınlatma oranı seviyesini sağlamalı. Mağaza içinde müşteri dolaşımlarının rahatlığını, bölümlere ve ürünlere yönlenme aşamalarındaki kolaylığı sağlamalı. Tüketiciyi ürüne hızlı bir şekilde ulaştırmada katkı sağlamalı. “Spesifik Aydınlatma” da aydınlatma düzeyi genel aydınlatmaya oranla çok daha yüksek olmalı. Bu aydınlatma biçiminde uygulanacak alan doğrudan ürünlerdir. Uygulanacak olan aydınlatma düzeyi genel aydınlatmanın üzerine çıkıp ürünü diğer öğelerden öne çıkarmalı. Günümüzün en büyük gider kaynakları enerji olduğundan aydınlatma için bu değeri minimize etmenin en kolay yolu mağazanız için seçilecek olan aydınlatma ürünleridir. LED aydınlatmalar başlangıç maliyeti biraz fazla olmasına rağmen ciddi enerji tasarrufu sağlaması nedeniyle kısa zamanda bu açığını fazlasıyla kapatır. LED Aydınlatma konusundaki teknolojik gelişmeler ilk yatırım maliyetlerini makul seviyelere indirdiği görülüyor.

Sonuç olarak, genel olarak mağazanızda yapılacak olan doğru aydınlatma mağazanın heyecanıdır, dinamizmidir, ürünlerin değerini ve kalitesini göstermede en önemli araçlarımızdan biridir.

Cemil AZDER

About Cemil AZDER:

Adı soyadı : Cemil Azder
Görevi : Butik Mağazalar Yönetmeni (Boutique & Design Director)
Son mezun olduğu okul ve bölümü : Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü
İş telefonu : 0.224.280 00 00
E-mail : cemilazder@ucge.com
Facebook : Cemil Azder
Twitter : @cemilazder

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica